Se afișează postările cu eticheta obicei. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta obicei. Afișați toate postările

sâmbătă, 31 decembrie 2011

Plugul cel mare, tradiţie păstrată la Băleni Dâmboviţa

Plugusorul din dimineata zilei de 31 decembrie este un obicei care se mai practica in putine zone ale Romaniei. La Baleni in Dambovita tinerii satelor pornesc dis-de-dimineata cu plugul cel mare pe ulitele localitatii colindand toti oamenii de la vladica pana la opinca. Cei mai mici colindatori au varste cuprinse intre 5 si 6 ani! Ca sa aiba spor la colindat, plugul trebuie sa fie gatit iar caii, personajele de la plug, imbraca straiele mostenite de la parinti si bunicI
Plugusorul de la Baleni de Dambovita este un obicei stravechi agrar,legat de manifestarile ocazionate de intampinarea noului an. In ajunul noptii dintre ani, cetele de tineri si copii intra din casa in casa sa ureze arunca grau si trag o brazda. Toti colindatorii sunt inhamati la pluguri precum caii, iar unul dintre tineri are rolul arnautului, fiind si cel care strange banii .
Colindul incepe obligatoriu de la primul om al localitatii, fiind o localitate formata din 2 sate, Baleni-Sarbi o comunitate de bulgari si Baleni-Romani. Daca pe o ulita se intalnesc doua pluguri acestea sunt legate intre ele si se trag cei mai puternici castigand banii celorlalti. Batranii satului isi aduc aminte cu placere de momentele copilariei cand colindau localitatea de la un capat la altul primind in schimb covrigi,bani si cate o cana de vin fiert.Colindatorii merg pe la fiecare casa a satului deoarece la Baleni de Dambovita exista superstitia ca o casa necolindata poate fi cuprinsa de ghinion pentru intreg cursul anului care vine. Localnicii din Baleni sunt convinsi ca acest obicei nu se va pierde si asta fiindca cei mai mici colindatori au putin peste cinci ani.

sâmbătă, 24 decembrie 2011

La Romani ---> cate bordeie,atatea obicee

În seara de Ajun de Crăciun, la sate încă se mai păstrează tradiţiile.Odată cu lăsarea serii, copiii pleacă în cete la colindat. Gazdele au întotdeauna porţile deschise şi îi primesc cu bucurie pe cei care vin să le ureze belşug şi sănătate şi le oferă mere, nuci, covrigi şi turtă dulce. În localitatea Conţeşti, conform tradiţiei păstrate din bătrâni, colindătorii strigă într-un glas "Bună dimineaţa la moş Ajun!". Înainte să plece la colindat, fiecare copil primea în trecut în dar de la bunici o traistă confecţionată manual cu modele tradiţionale. Astăzi însă, puţini mai păstrează acest obicei. Anul acesta pe lângă colindele vechi, un grup de colindători au surprins gazdele cu urări moderne. Cu măşti, peruci, tobă şi chitară, aceştia au mers pe la casele vecinilor şi i-au bucurat cu un mic spectacol. Aceştia au primit de asemenea, mere şi covrigi dar şi bani.