Se afișează postările cu eticheta petarde. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta petarde. Afișați toate postările

luni, 2 ianuarie 2012

5 persoane s-au ales cu răni de la petarde sau de la sticle sparte

Revelionul nu a fost tocmai o zi fericită pentru câţiva dâmboviţeni. Unii dintre ei au ajuns la spital după explozia unor petarde sau din alte motive. Mai exact, cinci persoane au ajuns la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalul din Târgovişte în noaptea de Revelion.
Potrivit medicilor Spitalului Judeţean de Urgenţă din Târgovişte, un bărbat din oraşul Fieni a ajuns la unitatea medicală cu arsuri la degete, fiind trimis cu o ambulanţă la Clinica de Arşi din Bucureşti pentru investigaţii suplimentare şi tratament de specialitate.
De asemenea, un tânăr a fost rănit după ce o sticlă cu vin a explodat în momentul în care încerca să o desfacă.
    
Şi o femeie, barman la un local care a organizat o petrecere de Revelion, a fost rănită la mână de cioburile unei farfurii sparte. Femeia a primit îngrijiri medicale la faţa locului, însă nu a necesitat internarea în spital.

vineri, 23 decembrie 2011

Petarde "Penale"

In pragul sărbătorilor de iarnă, poliţia dâmboviţeană informează persoanele fizice şi juridice, cu privire la comercializarea, transportul şi folosirea articolelor pirotehnice

I. Aspecte legislative privind condiţiile de achiziţionare, comercializare, deţinere, depozitare, transport şi folosire a articolelor pirotehnice.

Pentru a putea deţine, comercializa, transporta şi folosi articole pirotehnice, persoanele juridice au obligaţia de a obţine autorizaţia din partea Inspectoratului Teritorial de Muncă si a Inspectoratului Judeţean de Poliţie Dâmboviţa.