Se afișează postările cu eticheta asfaltare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta asfaltare. Afișați toate postările

marți, 10 ianuarie 2012

Reabilitate de la “A” la “Z” in Targoviste

Administraţia din Târgovişte a cheltuit milioane de euro pentru ca intrările în municipi să ne arate că intrăm într-o capitală de judeţ. Vorbim de trei intrări principale dar şi de alte intrări care sunt incluse în viitoarea Şosea de Centură care va ocoli Târgoviştea pe o suprafaţă de 13,8 kilometri.
Chiar dacă au costat destul de mult, lucrările de reabilitate a intrărilor în oraş au fost făcute după ultimele standarde. S-a turnat asfalt în câte trei straturi. Cea mai costisitoare lucrare a fost făcută pe Şoseaua Găeşti, acolo unde municipalitatea a pompat peste 21 de miliarde de lei vechi.
Cost lucrări şi suprafeţe:
-Calea Domnească - suprafaţa părţii carosabile = 50.036 mp, valoarea investiţiei = 2.038.870,74 lei cu tot cu TVA
-Calea Bucureşti - suprafaţa parţii carosabile = 31.102 mp, valoarea investiţiei 1.911.472,27 lei cu tot cu TVA
-Şoseaua Găeşti - suprafaţa părţii carosabile = 21.000 mp , valoarea investiţiei 2.149.253,8 lei cu tot cu TVA
Linia de centură a Târgovişte măsoară 13,8 km şi este încă nefinalizată. Aceasta mai cuprinde intrările în oraş dinspre Priseaca, dinspre Valea Voievozilor şi dinspre Teiş.

luni, 19 decembrie 2011

Uliţe asfaltate la Dragomireşti

Administraţia de la Dragomireşti a reuşit să demareze lucrările de asfaltare a drumurilor laterale, investiţia care va continua şi în 2012. Edilul Dragoş Vlădulescu şi-a propus să nu mai lase nicio uliţă nemodernizată, mai ales că procentul de colectare a taxelor şi impozitelor este bun.
"Investiţia este în totalitate suportată din bugetul local. Consider că sunt în asentimentul cetăţenilor când am hotărât direcţionarea fondurilor către acest proiect. Am început cu străzile care duc către instituţiile publice - şcoli, grădiniţe, farmacii, dispensare, fiindcă sunt parcurse zilnic de foarte mulţi locuitori ai comunei Dragomireşti", spune primarul Dragoş Vlădulescu.

marți, 13 decembrie 2011

Au reu­şit să asfalteze creierii munţilor mai repede decât au stabilit iniţial

Elena Udrea, ministrul Dezvoltării Re­gionale şi Turismului, împreună cu bunul său prieten şi coleg de partid Florin Popescu, preşedintele Con­si­liului Judeţean Dâmboviţa, precum şi cu Mircea Cozma, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, au reu­şit să asfalteze creierii munţilor mai repede decât au stabilit iniţial. În timp ce infrastructura rutieră de la noi din ţară este într- o stare jalnică, drumu­rile fiind pline de gropi, autorităţile au ţinut morţiş să toarne asfalt, de peste 12 milioane de euro, pe un drum din Parcul Natural Bucegi. De cele mai multe ori, firmele care execută lucrări de reabilitare de drumuri depăşesc cu mult termenul stabilit iniţial pentru finalizarea acestora. De data aceasta, spre surprinderea tuturor, firmele s-au mişcat "mai cu talent". Ceea ce trebuia să realizeze în doi ani, au realizat în doar câteva luni. Astfel, lucrările începute în mare grabă în luna noiembrie 2010, şi sistate din cauza vremii nefavorabile până în luna aprilie, au fost deja fina­lizate în această toamnă. Lucrările la Drumul Judeţean 713, care se desprinde din DN 73 şi face legătura între cabana Cuibul Dorului – Şaua Dichiului – Piatra Arsă, au fost finalizate. În prezent, orice maşină ajunsă în zonă poate urca până la Piatra Arsă pe drumul proaspăt asfaltat.