Se afișează postările cu eticheta bucegi. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta bucegi. Afișați toate postările

marți, 31 ianuarie 2012

In atentia turistilor

Pericol de avalansa in Bucegi !
 Ninsoarea şi viscolul s-au oprit, dar în munţii Bucegi pericolul persistă. Stratul de zăpadă măsoară peste jumătate de metru acolo unde nu a fost viscolit, iar pe văi acesta depăşeşte 1,5 metri.

marți, 13 decembrie 2011

Au reu­şit să asfalteze creierii munţilor mai repede decât au stabilit iniţial

Elena Udrea, ministrul Dezvoltării Re­gionale şi Turismului, împreună cu bunul său prieten şi coleg de partid Florin Popescu, preşedintele Con­si­liului Judeţean Dâmboviţa, precum şi cu Mircea Cozma, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, au reu­şit să asfalteze creierii munţilor mai repede decât au stabilit iniţial. În timp ce infrastructura rutieră de la noi din ţară este într- o stare jalnică, drumu­rile fiind pline de gropi, autorităţile au ţinut morţiş să toarne asfalt, de peste 12 milioane de euro, pe un drum din Parcul Natural Bucegi. De cele mai multe ori, firmele care execută lucrări de reabilitare de drumuri depăşesc cu mult termenul stabilit iniţial pentru finalizarea acestora. De data aceasta, spre surprinderea tuturor, firmele s-au mişcat "mai cu talent". Ceea ce trebuia să realizeze în doi ani, au realizat în doar câteva luni. Astfel, lucrările începute în mare grabă în luna noiembrie 2010, şi sistate din cauza vremii nefavorabile până în luna aprilie, au fost deja fina­lizate în această toamnă. Lucrările la Drumul Judeţean 713, care se desprinde din DN 73 şi face legătura între cabana Cuibul Dorului – Şaua Dichiului – Piatra Arsă, au fost finalizate. În prezent, orice maşină ajunsă în zonă poate urca până la Piatra Arsă pe drumul proaspăt asfaltat.